Zagłębie lepsze w derbowym dreszczowcu

5 maj 2013

W rozegranym w niedzielę 5 maja meczu piątej kolejki Topligi drużyna Zagłębie Steelers Interpromex wygrała na własnym terenie z AZS Silesia Rebels 20:16.

To były trzecie w historii derby Województwa Śląskiego z tymi zespołami w roli głównej. Poprzednie dwa wygrywali Rebels, ale tym razem to Steelers, pierwszy raz w roli gospodarza, mogli świętować zwycięstwo po dramatycznej końcówce.

Rozpoczęli doskonale, bo przejmując piłkę zgubioną przez Rebels w ich pierwszej akcji ofensywnej. Niewiele pozostałych do zdobycia jardów zapewniło im podanie Travisa Taylora do Konrada Starczewskiego i to Hutnicy objęli szybkie prowadzenie. Odpowiedź Rebels była jednak niemal natychmiastowa: udana seria ofensywna zdominowana przez akcje biegowe zaprowadziła zespół ze Śląska przed samo pole punktowe Steelers. Tam Michał Kołek w trzeciej próbie podał do Pawła Szepiszczaka i stan spotkania prawie się wyrównał (7:6). 

Rebelianci poszli za ciosem, nie pozwalając gospodarzom na wiele w ataku, a później blokując ich odkopnięcie i odzyskując futbolówkę na 14 jardzie przed polem punktowym. Ich atak był w stanie przekuć ten prezent tylko na trzypunktową zdobycz, która dała Rebels pierwsze prowadzenie dnia. Po wykopie inicjatywę ponownie przejęli Steelers i zrobili to właściwie jednym zagraniem: 45-jardowym podaniem Taylora do Ostapowicza, które przeniosło gospodarzy niemal do czerwonej strefy. Dobrze zapowiadająca się seria nie zakończyła się jednak punktami, mimo próby gry w czwartej próbie.  

W kolejnych dwóch seriach ofensywnych oba zespoły musiały odkopywać piłkę. Nadal znacznie gorzej szło to Steelers, którzy po drugim nieudanym puncie Sebastiana Pyśka oddali piłkę Rebels na własnym 25 jardzie. Niespodziewanie to ostatnie zadziałało na korzyść gospodarzy, gdy chwilę później podanie Michała Kołka przejął Ondra Chvojka i dzięki blokom kolegów wrócił z nią aż w pole punktowe przeciwników. Steelers prowadzili, ale w akcji powrotnej po wykopie pozwolili Zbigniewowi Szrejberowi wrócić aż na 30 jard swojej połowy, co, kilka biegów Tomasza Grabasa później, zaowocowało następnym przyłożeniem dla gości. Utrzymali oni prowadzenie do przerwy.

Po zmianie stron w spotkanie znów lepiej weszli gospodarze. Ich ofensywa dwa razy z rzędu doszła z piłką do 30 jarda gości, ale w obu przypadkach nie potrafiła zdobyć tam następnej pierwszej próby. Atak wyręczył ponownie... Ondra Chvojka, który przejął jeszcze jedno podanie Kołka i znowu przedarł się w pole punktowe, dając Steelers prowadzenie 20:16. To była zapowiedź dramatycznej końcówki, w której gra toczyła się właściwie cały czas w okolicach 25 jarda gospodarzy.

Walczący o odwrócenie losów spotkania Rebels byli dwukrotnie blisko osiągnięcia swojego celu. Najpierw, po kolejnym puncie wymuszonym przez swoją defensywę doszli do 6 jarda Steelers, ale tam podanie w czwartej próbie Kołka zostało zbita przez obrońców. Steelers odzyskali piłkę, ale ich atak nie był w stanie zdobywać kolejnych jardów. Raz zdecydowali się co prawda na bardzo ryzykowną i udaną grę w czwartej próbie, ale moment później, po następnych trzech akcjach zatrzymanych przez Rebels, musieli odkopywać. Po raz trzeci w tym meczu to skończyło się dla nich fatalnie: Jakub Grabas zablokował punt Mariusza Ostapowicza i Rebels odzyskali piłkę dokładnie na 1. jardzie przed polem punktowym Steelers.

W kolejnych czterech próbach losy spotkania zależały od kilku zdobytych lub wybronionych centymetrów. Po czterech biegach w środek, ostatecznie świętować mogli Steelers, którzy nie oddali tego jednego, tak kluczowego jarda. Przynajmniej do czasu rewanżu, to oni będą rządzić w Województwie Śląskim.

- To był klasyczny goal-line stand, który właściwie podsumowywał występ mojej defensywy, która, poza częściami pierwszej połowy, zagrała świetnie – mówił Jason Blasko, trener Steelers. - Cieszę się ze zwycięstwa, ale z drugiej strony jestem zniesmaczony występem naszego ataku. Musimy więcej trenować i znaleźć jakieś rozwiązanie, żebym mógł bywać w Będzinie częściej niż tylko w weekendy – dodał.

- Cóż, jest smutno, szczególnie, że byliśmy w idealnej sytuacji na samym końcu spotkania. Trzeba jednak też przyznać, że defensywa Hutników wykonała świetną robotę – mówił Jakub Grabas, zawodnik AZS Silesia Rebels. - Szczerze mówiąc, czasami naprawdę się dziwię, że nasi kibice jeszcze chcą przychodzić nas dopingować po takich przegranych. Wielki szacunek dla nich, są niesamowici, dzisiaj słyszeliśmy ich bardzo dobrze – dodał.

Wśród Steelers wyróżnił się przede wszystkim Ondra Chvojka, autor dwóch przechwytów zamienionych na przyłożenia. Na wyróżnienie zasłużyła zresztą cała formacja defensywna, która kilkukrotnie ratowała swój zespół z trudnych i (jak przed samym końcem meczu) beznadziejnych sytuacji.

W drużynie gości, szczególnie w pierwszej połowie, bardzo dobrze prezentowało się trio running backów: Tomasz Grabas, Michał Janusz i Sebastian Pytel. W obronie ważne zbicia zaliczył Artur Loncierz.

Kolejny mecz Steelers rozegrają 11 maja w Poznaniu przeciw Kozłom, Rebels dzień później zmierzą się u siebie z Warsaw Spartans.

Zagłębie Steelers Interpromex - AZS Silesia Rebels 20:16 (7:9, 7:7 , 6:0, 0:0)

I kwarta

7:0 przyłożenie Konrada Starczewskiego po 6-jardowej akcji po podaniu Travisa Taylora (podwyższenie za jeden punkt Sebastian Pyśk)

7:6 przyłożenie Pawła Szepiszczaka po 8-jardowej akcji po podaniu Michała Kołka
7:9  udane 33-jardowe kopnięcie z pola Zbigniewa Szrejbera

II kwarta

14:9 przyłożenie Ondry Chvojki po 80-jardowej akcji powrotnej po przechwyceniu podania rozgrywającego Rebels (podwyższenie za jeden punkt Sebastian Pyśk)
14:16 przyłożenie Michała Kołka po 3-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Zbigniew Szrejber)

III kwarta

20:16 przyłożenie Ondry Chvojki po 35-jardowej akcji powrotnej po przechwycie podania rozgrywającego Rebels

Mecz obejrzało 1650 widzów.

MVP meczu:  Ondra Chvojka (cornerback Steelers)