Święta wojna, sezon trzeci

2 maj 2013

W niedzielę 5 maja o godzinie 16:00, na Stadionie Ludowym przy ulicy Kresowej 1 w Sosnowcu zostanie rozegrany mecz 5. kolejki Topligi. Drużyna Zagłębie Steelers Intepromex przed własną publicznością zagra w nim z AZS Silesia Rebels.

Gospodarz: Zagłębie Steelers Interpromex (1-2)
Gość: AZS Silesia Rebels (0-4)
Data i godzina: 5 maja, 16:00
Stadion: Stadion Ludowy, ulica Kresowa 1, Sosnowiec
Liga: Topliga
Bilety:
5 PLN

Tydzień derbowych emocji w Toplidze trwa dalej. Po środowych derbach Wrocławia, czas na derby województwa Śląskiego. Naprzeciw siebie staną dwa kluby reprezentujące graniczące ze sobą regiony, oddzielone rzekami Brynica i Czarna Przemsza. Leżące tak blisko siebie Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie są przez osoby z innych rejonów kraju czasami błędnie wrzucane do jednego worka, ale zarówno w Katowicach, jak i w Sosnowcu, to byłoby uproszczenie nie do przebaczenia. Chęć odróżnienia się i podkreślenia swojej odrębności musi oznaczać rywalizację. Również, a może szczególnie na polu futbolowym.

Nigdy nie udało nam się jeszcze wygrać z Rebels, ale po dwóch trudniejszych meczach teraz przed nami spotkanie, w którym możemy, a nawet musimy powalczyć o punkty.
Szymon Widera, prezes Zagłębie Steelers Interpromex

- W życiu codziennym te różnice znajdują swoje odzwierciedlenie najczęściej w formie żartów, ale jeśli o futbol chodzi ... animozje na linii zagłębiowsko-śląskiej są bardzo mocne - przyznaje Olga Faszczewska-Szymuś, managerka Rebels. - Gramy o to, kto będzie najlepszy w regionie, a z Rebeliantami zawsze toczyliśmy wyjątkowo zacięte boje. Nie wiem z czego to wynika, ale w tych pojedynkach nie ma odpuszczania, a obie drużyny zawsze grają na pełnych obrotach. To są naprawdę mocne i zacięte mecze - opowiada Jacek Sikora, defensywny liniowy Steelers.

Tak jak trudny związek Śląska i Zagłębia ma swoją historię, ma ją też rywalizacja tych dwóch klubów. Nie jest ona długa, bo liczy sobie tylko po jednym spotkaniu w sezonach 2010 i 2011, ale bardzo bolesna dla zespołu z Będzina, który dwa razy musiał uznać wyższość katowiczan. Jakby tego było mało, porażki za każdym razem oznaczały też, że w końcowym układzie tabeli Steelers brakowało właśnie jednego meczu, żeby utrzymać się w lidze. W obu przypadkach jedno miejsce nad nimi plasowali się... Rebels (znani wtedy jeszcze jako Miners).

To będzie trzecia szansa do rewanżu Hutników, ale co może okazać się istotne, pierwsza na ich terenie. - Jesteśmy znacznie bardziej zmotywowani, bo gramy na własnym podwórku. Nigdy nie udało nam się jeszcze wygrać z Rebels, ale po dwóch trudniejszych meczach teraz przed nami spotkanie, w którym możemy, a nawet musimy powalczyć o punkty - dodaje Sikora. - Porażki z Devils i Eagles pokazały nam, gdzie się znajdujemy i czego nam brakuje. Rebelianci z kolei w tym roku nie prezentują się najlepiej, chociaż widać też, że z meczu na mecz się rozkręcają - dodaje.

Rozkręcający się Rebels i żądni rewanżu Steelers stoczą ten pojedynek na wyjątkowym obiekcie, Stadionie Ludowym w Sosnowcu. - W świątyni piłki nożnej po raz pierwszy zagości futbol amerykański - reklamuje to wydarzenie jeden z organizatorów i stadionowy spiker Hutników, Michał Wasik. Zagości zresztą nie tylko futbol, ale cała masa związanych z kulturą amerykańską atrakcji. Wszystko to połączone będzie z charytatywną imprezą American Day, podczas której organizatorzy będą zbierać pieniądze dla cierpiącej na rzadką odmianę nowotworu kości Martę Ledwoch.. W planie wystawa Harleyów, samochodów zza oceanu, amerykańskie przysmaki, zawody Cross Fit Challenge, a nawet... bitwa cheerleaderek.

Dwie głodne zwycięstw drużyny w kolejnym odcinku swojej futbolowej i regionalnej rywalizacji. Takiego wydarzenia nie wypada przegapić.